Murzasichle

Murzasichle jest wsią podhalańską położoną koło Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin.
Murzasichle malownicza wieś, o charakterze letniskowo-wypoczynkowym, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Murzasichle sąsiaduje z następującymi miejscowościami i przysiółkami: Majerczykówka , Kośne Hamry , Małe Ciche, Toporowa Cyrhla.

Będąc we wsi Murzasichle warto zwiedzić kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Ta sakralna budowla jest stosunkowo nowa, gdyż jej historia liczy sobie około 50 lat. Kościół wzniesiony został przez mieszkańców Murzasichle, co nadaje jej uroku.Miejscowości tej dodaje uroku ulica Sądelska. To przy niej skupiają się najważniejsze obiekty wsi.
Z Murzasichla roztacza się wspaniały widok na Tatry od Murania przez Granaty, Zawrat i Świnicę, aż po Giewont i część Czerwonych Wierchów.Atrakcji dla odwiedzających jest mnóstwo. Warto wspomnieć o Parku Linowym, w którym są dwie trasy o różnym stopniu trudności.Będąc w Murzasichle dla miłośników aktywnie spędzających czas poleca się szlak czarny, który prowadzi do Gęsiej Szyi, Rusinowej Polany, Psiej Trawki, Morskiego Oka, Doliny Gąsienicowej, Kasprowego Wierchu i wiele innych.
Mieści się również tu Ośrodek Narciarski Hajduk – to miejsce, które przyciąga pięknymi widokami i kameralnością. W ośrodku działają 3 wyciągi narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności. Stoki są oświetlone, naśnieżane. Przy stoku można wypożyczyć sprzęt narciarski.
W okresie zimowym, bardzo częstą atrakcją lokalną są tutaj kuligi, a na zakończenie ognisko z kiełbaską lokalną.