Białka Tatrzańska Jurgów

Białka Tatrzańska to malownicza wieś podhalańska położona nad rzeką Białką.
Nazwa wsi pochodzi od nazwy rzeki, która z kolei związana jest z białą pieniącą się wodą i białymi granitowymi kamieniami – otoczakami znajdującymi się w łożysku rzeki

Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje tereny na południu Polski sąsiadując ze Słowacją u podnóża Tatr.W skład gminy wchodzi 8 wsi: Białka Tatrzańska, Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra, Groń, Jurgów, Leśnica i Rzepiska. Białka Tatrzańska noclegi jest wsią zlokalizowaną na terenie województwie małopolskim. Wieś usytuowana jest w okolicy Nowego Targu (15 kilometrów), Zakopanego (20 kilometrów).
Z ciekawostek nazwa Białka Tatrzańska noclegi pochodzi od nazwy rzeki, która z kolei związana jest z białą pieniącą się wodą i białymi granitowymi kamieniami .

noclegi Jurgów leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska. Liczba mieszkańców ok. 900 mieszkańców. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 760 m n.p.m., na terenie Polskiego Spisza, w części zwanej Zamagórzem, nad rzeką Białką.
Znajdziemy tu jeden z najtrudniejszych stoków w okolicy Zakopanego. Miejscowi górale powiadają „jeżeli zjedziesz z jurgowskiego stoku to żaden stok nie jest Ci straszny”.
noclegi Jurgów został założony na prawie wołoskim w 1546 r. Zasadźcą i pierwszym sołtysem był zbójnik Jurko, który przybył tu z 12-osobową drużyną. Przeważającym zajęciem Jurgowian i głównym źródłem utrzymania była hodowla owiec i bydła. Głębokie tradycje pasterskie oraz bliskość Tatr spowodowały, że dużą rolę odgrywało pasterstwo wysokogórskie.