Sromowce Niżne

Sromowce Niżne to piękna malownicza wieś , jedna z najstarszych na całym Podhalu. Położona jest w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn.
Została założona przez jeńców tatarskich. Pierwszy raz nazwę wsi notowano w 1323 roku , wraz z nazwiskiem sołtysa Soblinus dictum Sram. Sromowce Niżne według przekazów są jedną z pierwszych miejscowości w regionie, do których zaczęli już na początku XIX wieku przybywać pierwsi turyści.

Od lat 30-tych XIX wieku następuje rozwój turystyki (trasa Czerwony Klasztor – Trzy Korony) oraz zaczynają się spływy tratwami przez przełom Dunajca.
Rok 2006 uważa się za najbardziej rozwojowy dla wioski. Powstał wówczas obecny symbol Sromowiec, kładka rowerowo- piesza na Dunajcu.
Z ciekawych szlaków , które można śmiało polecić to : szlak żółty który prowadzi przez przepiękny słynny Wąwóz Szopczański. Szlak zaczyna zaraz się przy Schronisku PTTK „Trzy Korony” i prowadzi aż na przełęcz Szopka .
Oczywiście największą atrakcją miejscowości, na pewno jest spływ Dunajcem, zaczynający się oczywiście w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron.Jeśli chodzi o zabytki trzeba wymienić wspomniany wcześniej Kościół pw. Św Katarzyny.